AFRIMMA 2019 – Full List of Nominees

 

AFRIMMA 2019 list of Nominees has been released by the organisers. AFRIMMA 2019 edition will happen on 26th and 27th of October 2019 at the Dallas Bomb Factory, TX.

 

See AFRIMMA 2019 – Full List of Nominees below πŸ‘‡

 

Best Male West Africa –

Davido – Nigeria

Kuami Eugene – Ghana

King Promise – Ghana

Burna Boy – Nigeria

Wally B. Seck- Senegal

Ariel Sheney– Ivory Coast

Sidiki Diabate – Mali

Stonebwoy – Ghana

Wizkid- Nigeria

Mr Eazi – Nigeria

 

 

 

 

 

 

Best Female West Africa –

Aya Nakamura – Mali

Simi – Nigeria

Becca -Ghana

Teni- Nigeria

Adiouza – Senegal

Josey – Ivory Coast

MzVee – Ghana

Tiwa Savage- Nigeria

Yemi Alade- Nigeria

Niniola- Nigeria

 

Best Male East Africa –

Ali Kiba – Tanzania

Diamond Platnumz – Tanzania

Harmonize – Tanzania

Nyashinski – Kenya

Juma Jux – Tanzania

Eddy Kenzo – Uganda

Khaligraph Jones – Kenya

Ommy Dimpoz – Tanzania

Rayvanny – Tanzania

The Ben – Rwanda

 

Best Female East Africa –

Vinka – Uganda

Victoria Kimani – Kenya

Vanessa Mdee – Tanzania

Akothee – Kenya

Nandy – Tanzania

Sheebah Karungi – Uganda

Fena Gitu (Fenamenal) – Kenya

Knowles Butera – Rwanda

Rema Namakula –Uganda

Juliana Kanyomozi- Uganda

 

Best Male Central Africa –

Fally Ipupa – Congo

Dadju – Congo

Stanley Enow – Cameroon

Preto Show – Angola

Naza– Congo

Ya Levis – Congo

Salatiel – Cameroon

Matias Damasio- Angola

Anselmo Ralph – Angola

C4 Pedro – Angola

 

Best Female Central Africa –

Shan’L -Gabon

Neima – Mozambique

Blanche Bailly – Cameroon

Charlotte Dipanda- Cameroon

Daphne – Cameroon

Maria Andrade – Cape Verde

Eva RapDiva- Angola

Liloca- Mozambique

Soraia Ramos- Cape Verde

Yasmine- Guinea Bissau

 

Best Male Southern Africa –

Aka- South Africa

Roberto – Zambia

Cassper Nyovest- South Africa

Emtee- South Africa

EXQ – Zimbabwe

Nasty C – South Africa

Jah Prayzah – Zimbabwe

Shyn – Madagascar

Prince Kaybee – South Africa

Master KG – South Africa

 

Best Female Southern Africa –

Ammara Brown – Zimbabwe

Busiswa – South Africa

Sho Madjozi- South Africa

Mampi – Zambia

Shashl__ – Zimbabwe

Cleo Ice Queen- Zambia

Zonke- South Africa

Lady X- South Africa

Bucie – South Africa

Kelly Khumalo- South Africa

 

Best African Group –

Sauti Sol – Kenya

Toofan – Togo

B26 – Angola

R2bee’s – Ghana

Navy Kenzo – Tanzania

Umu Obiligbo – Nigeria

Forca Suprema – Angola

Bracket- Nigeria

Black Motion- South Africa

4KEUS- Congo

 

Crossing Boundaries with Music Award –

Burna Boy–Nigeria

Aya Nakamura -Mali/France

Stormzy – Ghana/UK

Wizkid – Nigeria

Davido–Nigeria

Afro B- Ivory coast

Tobe Nwigwe – Nigeria /USA

Stefflon Don – Jamaica/UK

Rotimi- Nigeria

French Montana- Morocco

 

Best Newcomer –

Rema – Nigeria

Kwesi Arthur – Ghana

Naiboi- Kenya

Zlatan – Nigeria

Ya Levis – Congo

Fireboy DML – Nigeria

Rui Orlando- Angola

Soraia Ramos – Cape Verde

Gaz Mawete- Congo

Sho Madjozi- South Africa

 

Artist of The Year –

Davido – (Nigeria)

Diamond Platnumz (Tanzania)

Fally Ipupa- Congo

Wizkid -(Nigeria)

Burna Boy – (Nigeria)

Black Coffee – South Africa

Sarkodie- Ghana

Yemi Alade- Nigeria

Busiswa- South Africa

Aya Nakamura -Mali/France

 

Best Gospel –

Frank Edwards – Nigeria

Gloria Muliro – Kenya

Bethel Revival Choir- Ghana

Papa Dennis – Kenya

Miguel Buila – Angola

Diana Hamilton – Ghana

Icha Kavons – Congo

Willy Paul – Kenya

Mercy Chinwo – Nigeria

Winnie Mashaba – South Africa

 

Best Live Act –

Flavour – Nigeria

Ali Kiba – Tanzania

Sauti Sol – Kenya

Stonebwoy – Ghana

Sidiki Diabate – Mali

Yemi Alade – Nigeria

Becca – Ghana

Burna Boy – Nigeria

Diamond Platnumz- Tanzania

Fally Ipupa – Congo

Best Rap Act –

Phyno- Nigeria

Olamide – Nigeria

Falz – Nigeria

Sarkodie – Ghana

Tha Dogg – Namibia

Cassper Nyovest – South Africa

Zlatan Ibile – Nigeria

Nasty C – South Africa

Khaligraph Jones – Kenya

Medikal – Ghana

Best Collaboration –

Burna Boy x Zlatan – Killing Dem

Diamond Platnumz ft Fally Ipupa – Inama

Beyonce x Wizkid x Blue Ivy x Saint JHN–Brown Skin Girls

Ommy Dimpoz ft Alikiba – Rockstar

Anselmo Ralph ft C4 Pedro- Pra Cuiar Mais

Mayorkun ft Kizz Daniel- True

MHD ft Dadju- Bebe

Master KG ft Zanda- Skeleton move

Aya Nakamura ft Niska- Sucette

Flavour ft Umu Obiligbo- Awele

Song of The Year –

Burna Boy x Zlatan – Killing Dem

Rema – Dumebi

Master KG ft Zanda Zakuza – Skeleton Move

Ya Levis – Katchua

Wizkid- Fever

Diamond Platnumz ft Fally Ipupa- Inama

BM ft Awilo Longomba – Rosalina remix

Burna Boy- On the low

Aya Nakamura- Pookie

Shatta Wale – My Level

 

Best Video Director –

Justin Campos – South Africa

Dr Nkeng Stephens -Cameroon

Enos Olik – Kenya

Clarence Peters – Nigeria

David Duncan- Ghana

Sasha Vybz – Uganda

Director Kenny – Tanzania

Daps- Nigeria

Gyo Gyimah- Ghana

Patrick Ellis- Nigeria

 

Best DJ Africa –

DJ Spinall – Nigeria

DJ Black Coffee – South Africa

Man Renas- Angola

DJ Jeff- Angola

DJ D-Ommy – Tanzania

DJ Slim- Ghana

DJ Neptune – Nigeria

DJ Ecool- Nigeria

DJ Tira – South Africa

DJ Euphonik- South Africa

Best African DJ USA –

DJ Tunez – Nigeria

DJ Fully Focus – Kenya

DJ Silent Killa – Caribbean

DJ Poizon Ivy – Kenya

DJ Mekzy–Nigeria

DJ Shinski – Kenya

DJ Rell- Sierra Leone

DJ Freshy K- Nigeria

DJ Nana B- Ghana

DJ Moh – Ivory Coast

 

AFRIMMA Video of The Year –

Rema -Dumebi

Zlatan x Burna Boy- Killin Dem

Diamond Platnumz ft Fally Ipupa – Inama

Patoranking ft Davido- Confirm

Ommy Dimpoz- You are the best

Anselmo Ralph ft C4Pedro – Pra Cuiar Mais

Flavour ft Umu Obiligbo- Awele

Aya Nakamura- Pookie

Adekunle Gold- Kelegbe Megbe

Sho Madjozi – Idhom

 

Music Producer of The Year –

Masterkraft – Nigeria

Northboi Oracle- Nigeria

Kimamba – Tanzania

Kel P- Nigeria

Lizer Classic- Tanzania

Guilty Beatz- Ghana

Dj Maphoriza- South Africa

S2kizzy- Tanzania

Salatiel- Cameroun

Sidike Diabate- Mali

 

Best African Dancer –

Kaffy Dance Queen – Nigeria

The Grove – Angola

Sherri Silver – Rwanda

La Petite Zota – Ivory Coast

Manuel Canza Laurenzo- Angola

Ghetto Triplet Kids (Uganda)

Izzy Odigie (Nigeria)

Bajuni – Tanzania

Rabbit Crew 255- Tanzania

The Team – Angola

 

Best Lusophone –

DJODJE – Cape Verde

Mr Bow – Mozambique

Matias Damasio – Angola

Nelson Freitas – Cape Verde

Anselmo Ralph – Angola

Maira Andrade – Cape Verde

Calema – Sao Tome

CEF- Angola

Puto PortuguΓͺs – Angola

Filho do Zua – Angola

 

Best Francophone

Stanley Enow – Cameroon

Fally Ipupa – Congo

Dadju – Congo

Toofan – Togo

Ariel Sheney- Ivory Coast

DJ Arafat – Ivory Coast

Daphne – Cameroon

Ya Levis- Cameroon

Aya Nakamura- Mali

Salatiel – Cameroon

 

Radio/TV Personality of The Year

Willy Tuva – Kenya

Lil Ommy – Tanzania

Do2dtun- Nigeria

Yaw- Nigeria

Jamal Gaddafi- Kenya

Afonso Quintas – Angola

Sammy Forson- Ghana

James Onen- Uganda

DJ Fresh – South Africa

Konnie Toure- Ivory Coast

You can CLICK HERE to vote your favoruite act – AFRIMMA 2019.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *